26 butiker. Ett HR-system som håller ihop det.
26 butiker, utspridda över hela Sverige. Ett gemensamt sätt att göra rätt, och ett system att lita på, oavsett vem som frågar.
Allt i huvudet, ingenstans att
luta sig
Möt Hanna Aldén, HR-generalist på Pingst, en organisation med över 300 anställda: allt från internationellt bistånd till 26 egna butiker i hela landet. När Hanna klev in hösten 2022 fanns ingen HR-avdelning, och inget gemensamt sätt att göra saker på. Varje chef löste HR på sitt eget sätt, utifrån sin egen erfarenhet och sin egen tid. Frågan Hanna ställde sig redan då: ”Vi är 300 personer. Varför är inte allt på ett och samma ställe?”
Det är en bild många HR-ansvariga känner igen, en organisation som vuxit om sina egna rutiner. Det som saknades var ett ställe där allt hängde ihop.
“Simployer för mig är 100% trygghet. Jag vet att vi gör rätt, och att datan faktiskt ligger säker.“
Hanna Aldén | HR-Generalist | PingstEtt HR-system att lita på
Med Simployer fick Pingst den sammanhängande HR som Hanna saknade, från onboarding till offboarding och allt däremellan: handböcker, lönekartläggning och enhetliga processer, oavsett vilken av de 26 butikerna eller vilken verksamhet det gäller.
Den stora skillnaden var inte bara enhetligheten, eller att det gick smidigare och snabbare. Det var att kunna stå för sitt eget arbete, och veta att det håller oavsett vem som frågar.
PMU (Pingstmissionens Utvecklingssamarbete), Pingsts största verksamhet, är beroende av biståndsmedel som kräver att de kan visa upp rutiner och strukturer. Vid en granskning ställs konkreta frågor: antal anställda, arbetsbelastning, kränkande särbehandling, hur code of conduct signeras och var informationen finns.
Hanna minns en granskning inför en certifiering: hon satt och blev intervjuad av revisorer, nervös, tills hon insåg att svaret redan fanns.
”Vi har ett system i Simployer som samlar in och påminner om rätt information för viktiga tillfällen, så jag behöver aldrig leta fram det i stunden.”
Hanna Aldén, HR-generalist, Pingst
Samma sak med ledningsgruppen: hon behöver inte räkna fram siffrorna själv inför varje dragning, de finns redan samlade i Simployers dashboard, allt från personalomsättning till hur långt arbetet med lönekartläggningen har kommit.
“Vi har många olika typer av anställningar, med olika behov beroende på roll. Att kunna komma igång tryggt med onboarding, med mallar som anpassas efter roll eller verksamhet, det gör en enorm skillnad.“
Hanna Aldén | HR-Generalist | Pingst - fria församlingar i samverkan
26 butikker. Ingen kan være overalt.
Butikkene er spredt på mange steder. Ingen HR-funksjon, uansett hvor engasjert, kan være til stede i hver butikk,
hver dag.
"Det skjer så mye ute i butikkene, og jeg kan ikke selv være med på hver minste detalj."
Hanna Aldén, HR-generalist, Pingst
Uten en felles struktur løste hver butikk oppgavene på sin egen måte. Ikke fordi noen gjorde en dårligere jobb, men fordi det ikke fantes noe felles å forholde seg til. Med Simployer foregår nyansettelse og onboarding nå likt i alle 26 butikkene: samme personalhåndbok og arbeidsavtale, og maler for onboarding og offboarding som tilpasses rolle og virksomhet.
Et konkret eksempel: en ny medarbeider i butikk fikk tidligere rundt ti oppgaver å forholde seg til ved oppstart. Nå er de samlet til tre, takket være maler tilpasset rollen. Ingen trenger lenger å huske alt selv, og IT får automatisk beskjed når det er tid for å sette opp en ny medarbeider.
Mindre avstämning, mer ledarskap
Hanna är ensam om HR-ansvaret, för en organisation hon själv beskriver som omöjlig att hålla i huvudet. Hon har kollegor som stöttar inom pension, försäkring och lön, och Second Hand har en egen arbetsmiljökoordinator, men HR-ansvaret som helhet ligger hos henne. Med Simployer behöver hon inte längre hålla allt i huvudet.
”Det sparar mig så mycket tid att slippa checka in med varje regionchef. Systemet håller i det.”
Hanna Aldén, HR-generalist, Pingst
Det gör också delegeringen möjlig. Varje regionchef och verksamhetschef kan ta sitt eget personalansvar, eftersom de har rutinerna att utgå från. Hanna kommer sällan i kontakt med butikerna direkt, hon kommunicerar genom regioncheferna, och de behöver ett system de i sin tur kan lita på när de för informationen vidare.
Resultatet är inte att Hanna gör mindre. Det är att hon kan lägga tiden på rätt saker. Frågan hon ställde sig hösten 2022 har fått ett svar: nu finns ett ställe där HR hänger ihop.
